války tvoří velkou část „klasického dějepisu“. Pozornost se soustředí na jejich průběh, klíčové okamžiky či osobnosti. Mnohem méně se mluví o důsledcích, o jejich „dlouhém trvání“ – o jejich vlivu na mechanismy fungování myšlení i společnosti. Příklad za všechny žijeme právě dnes. Dlouhé stíny studené války: nedůsledně prosazované a přijímané demokratické hodnoty, rozdělená společnost, napjaté vztahy mezi Západem a Ruskem…
Na to, jak války proměňovaly naše životy, se zaměřil i autorský kolektiv červnového tematického bloku. Hluboký otisk válečných zkušeností hledali autoři a autorky ve zkoumání vlivu na pojetí mužnosti i na roli žen a také na propojení mytologie a propagandy. Pokud vás téma zaujme, můžete se vydat na výstavu Tváře války do Náprstkova muzea v Praze (shodou okolností nedaleko ďasovské redakce); výstava vznikla ve spolupráci s Markétou Křížovou, editorkou tematického bloku prezentovaného v tomto čísle. Pro předplatitele chystáme také komentované prohlídky.
Protože rozvolňování protiepidemických opatření začalo až uprostřed příprav tohoto čísla, nemohli jsme bohužel ani letos připravit přílohu Léto s historií. Navíc ani muzea, galerie či další pořadatelé letních aktivit spojených s prezentací dějin nemají mnohdy do poslední chvíle jasno, zda a jak akce proběhnou. Využijeme proto sociální sítě a o zajímavých akcích i o výše zmíněných komentovaných prohlídkách vás budeme informovat touto cestou (a newslettery).
A pak už zbývá jen čtení. Nezapomeňte si vzít s sebou na cesty ĎaS.
Léto podle vašich představ
vám za redakci přeje
Iveta Coufalová