jsem ráda, že vás po dvouměsíční „prázdninové“ odmlce mohu opět uvítat na stránkách ĎaSu. Jeho hlavní téma – Druhý muž ve státě? – se sice vztahuje k ranému novověku, avšak v článcích o osobnostech z 16. až 18. století je možné najít klíč k odpovědím na otázky po vztahu mezi svrchovanou hlavou státu a jejím nejbližším okolím i pro jiná dějinná období, neřkuli pro dnešek. Jak moc se liší osobnosti, které se dostaly ve společenském žebříčku tak vysoko, „tehdy“ a dnes? Co rozhoduje o jejich výběru mezi společenské špičky? Prospěch státu, nebo prospěch osobní?
Nahlédnout do vlastní badatelské „laboratoře“ nechal prostřednictvím rozhovoru německý odborník na dějiny moci v habsburské monarchii, konkrétně v prostředí císařského dvora, Mark Hengerer z Mnichova. Díky rozhovoru, který s ním vedli editoři tematické části Václav Bůžek a Rostislav Smíšek, si čtenář snad udělá představu, jaké otázky si badatel klade, když začíná s výzkumem nějakého konkrétního jevu. A že cílem nebývá prostá „biografi e“ jedince, ale především poznání jeho místa ve společnosti, v níž se pohyboval…
I netematická část vám snad nabídne inspirativní čtení – články o vnímaní holocaustu v českém a skandinávském prostředí totiž ukazují, že nikdy není pozdě začít diskutovat o ožehavých společenských tabu. A přijměte rovněž pozvání na výstavu o německy hovořících umělcích z českých zemí, kteří se ocitli na frontě Velké války. V této souvislosti nejde jen o samotné umění, ale také o to, jak s těmito osobnostmi jiného jazyka naložili ti, kteří výklad o umění vytvářejí. Jak snadné je „vypadnout“ z dějin… Inspirativní podzim s ĎaSem vám za redakci přeje
Iveta Coufalová
P. S. Přes léto jsme nejen připravovali nová témata, ale i přestěhovali redakci. Naše nová adresa je: Praha 1, Náprstkova 10.