Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: Svatá bába Ludmila

Aktuální číslo

„Nejkratší válka v lidských dějinách“

„Nejkratší válka v lidských dějinách“

Očima poběžovického hraběte Hanse Coudenhova
Petr PAVELEC

27. srpna 1896 proběhlo ozbrojené střetnutí tehdejšího britského impéria se zanzibarským sultanátem, považované za nejkratší zaznamenanou válku v lidských dějinách.

Přibližně tři čtvrtě hodiny trvající konflikt byl už opakovaně zpracován zejména anglickou nebo arabskou odbornou literaturou, pozornosti ale zatím unikalo v mnoha ohledech jedinečné svědectví přímého pozorovatele, rakouského šlechtice ze šumavských Poběžovic, hraběte Hanse Coudenhova.

Hans (Johann Dominik Maria) Coudenhove byl v pořadí třetí z pěti potomků rakouského c. k. komořího Františka Karla Coudenhova (1825–1893) a Marie Kalergi (1840–1877). Narodil se ve Vídni roku 1863 a své dětství a mládí trávil především na rodinných statcích v západočeských Poběžovicích a Pivoni nebo v hornorakouském Ottensheimu. Po studiích působil od roku 1886 v diplomatických službách, nejdříve v Berlíně, potom v Drážďanech, Mnichově, Athénách a nakonec v Římě. Diplomatickou kariéru přerušil roku 1892, aby osobně pečoval o nemocného otce. To vyvolalo napětí mezi ním a jeho starším bratrem Heinrichem, který měl jako nejstarší syn povinnost se o otce postarat. Nacházel se ale na diplomatické misi v Japonsku a na rozdíl od svého bratra se nechtěl povolání vzdát, respektive jeho případný návrat z Japonska by byl v mnoha ohledech komplikovanější než bratrův příjezd z Říma.

...

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz