co se vám vybaví, když se řekně Marie Terezie? Pravděpodobně povinná školní docházka... Reforem, které tato odhodlaná habsburská panovnice iniciovala, bylo však mnohem více. A proto jsme pro květnové číslo připravili tematický blok, jenž se na státnické kroky Marie Terezie, od jejíhož narození 13. května uplyne tři sta let, zaměřuje. Je to vhodná příležitost zhodnotit její vládu z hlediska nových historických poznatků. Editor tématu a specialista na dobu osvícenství Ivo Cerman ke koncepci článků dodává: V prvním příspěvku nás vojenský historik Jiří Hofman seznámí s peripetiemi vojenských reforem. Armáda byla hlavním nástrojem pro zachování monarchie a autor dokáže podat tuto látku v širší evropské perspektivě. V dalším textu se věnujeme problematice univerzálních lidských práv. S reformou univerzitní výuky do českých zemí totiž přišel nový obor – přirozené právo – a s ním i osvícenská myšlenka univerzálních lidských práv. Článek královéhradeckého historika Jakuba Zouhara se zaměřuje na zrušení jezuitského řádu… A poprosil jsem historickou demografku Markétu Skořepovou, aby z hlediska své specializace zhodnotila, co dnes víme o českém hladomoru v sedmdesátých letech 18. století. Tato humanitární katastrofa měla určitě zásadní vliv jak na životy našich předků, tak i na další průběh poddanských reforem a celkové reorganizace státu…
A byla-li výše zmíněna školní docházka, jistě oceníte přílohu o využití komiksu ve výuce dějepisu (i když nejste učitel/ka) – tým odborníků z Ústavu pro studium totalitních režimů má s tímto žánrem bohaté zkušenosti.
V květnu se koná již tradičně pražský knižní veletrh a my při té příležitosti začínáme s novou rubrikou – Z knižních pokladů. Abychom prostřednictvím pracovníků Národní knihovny vzdali hold knize.
Čtenářsky neúnavné jaro vám za ĎaS přeje Iveta Coufalová