jak nejlépe začít nový školní, respektive akademický rok? Přece s ideály! A ĎaS vám nabízí úvahy rovnou o ideálech rytířských – i ty totiž podléhaly dobovým představám a v průběhu staletí se proměňovaly. Ukazují to články Libora Jana o pronikání rytířských ideálů do českých zemí, Václava Bůžka o ideálech křesťanského rytířství v předbělohorské době, Ivo Cermana o rytířských ideálech v době osvícenství a Zdeňka Bezecného, který analyzuje obraz rytířských časů ve vzpomínkách šlechticů 19. a 20. století. A co z těchto ideálů zbylo? Na to dává (nepříliš optimistickou) odpověď Karel Schwarzenberg ve zcela nepolitickém rozhovoru, kterým je tematický blok završen. A svým způsobem úvahu o rytířství rozvíjí také příspěvek v rubrice o hrdinech – tentokrát o Amadisovi Waleském.
ĎaS sice přes léto nevycházel, redakční kola se však nezastavila. Tímto číslem začíná pravidelná obměsíční rubrika Filmové dědictví, kterou připravujeme ve spolupráci s Národním filmovým archivem, kde se věnují mimo jiné restaurování a digitálnímu přepisu významných českých filmů. Prvním příspěvkem je text o Pavlu Juráčkovi a jeho filmech o paměti.
Minout byste neměli ani další články, které se svým způsobem dotýkají aktuálních problémů: vznikem a fungováním pracovních táborů zejména v období druhé republiky se zabývají Vít Strobach a Pavel Baloun; proměnu fašistického regionálního hnutí v celonárodní politickou stranu Itálie zkoumá Marek Šmíd; „měkké hodnoty“ hájí Jan Klápště v polemické stati nad knihou o bourání starého Mostu: Co vypovídá takový čin o společnosti, jež ho připustila?
Podzim plný ideálů (nejen rytířských)
vám za ĎaS přeje
Iveta Coufalová