zdá se to skoro neuvěřitelné, že jsou před námi opět ďasovské „prázdniny“, tedy že další číslo vyjde až v září. Snad si mohu dovolit osobní doušku. Uplynulý půlrok až třičtvrtěrok byl pro ĎaS jedním z nejdynamičtějších období, jaká v posledních letech zažil: výběrem témat jsme se snažili postihnout klíčové události, společenskou diskusi i významná výročí. A stále jsme měli na zřeteli, že vám, našim čtenářům, nestačí stále dokola opakovaná fakta a fráze, ale že od ĎaSu čekáte hlubší ponor.
Takové je snad i aktuální číslo. Dějiny války to totiž nejsou jen takzvané vojenské dějiny, ale rovněž dějiny každodennosti či dějiny paměti místa – v tomto případě se jedná o Hradec Králové, pro obyvatele českých zemí synonymum války z roku 1866… Byla to válka sice krátká, ale krvavá. A hlavně prohraná. Kdo v ní však prohrál? Češi? Němci? Takzvaní Maloněmci? Habsburkové? A vedla tato prohra jedné myšlenky kauzálně k Velké válce? I tak se můžeme ptát. Autoři tematické části zvolili jemnější optiku. Zkoumali, jakou stopu zanechala prusko-rakouská válka jednak na konkrétních místech, jednak v relativně vyspělé a stabilizované občanské společnosti…
Většinou si start nového seriálu či rubriky necháváme na leden či na září. Tentokrát jsme udělali výjimku a textem o synovci krále Artuše, Gauvainovi, zahajujeme seriál Hrdinové: Naším cílem nebude stavět nové pomníky či oprašovat staré, předkládat mravní vzory, doceňovat nedoceněné či odhalovat „skutečnou pravdu“. Budeme sledovat a vykládat proměny, jimiž příběhy o jednotlivcích v čase a prostoru procházejí.
S příběhy o hrdinech i zbabělcích se jistě budete potkávat celé léto, na cestách a ve vyprávěních o starých hradech a zámcích – budiž vám užitečným pomocníkem i inspirací, kam zamířit, ďasovská příloha Léto s historií.
Krásné letní dny vám za ĎaS přeje
Iveta Coufalová