- Jiří Kocian, Československá strana národně socialistická v letech 1945–1948. Organizace, program, politika, Doplněk, Brno 2003, 262 s., 189 Kč
ČSNS zůstala i po válce stranou s velkou tradicí a vlivem ve společnosti. Její politický a organizační vývoj se odvíjel po roce 1945 v kontextu celé řady vnitropolitických přeměn a zahraničněpolitických vlivů, na které přirozeně reagovala ve své politické činnosti. Tato práce se pokouší přispět k rozšíření historických poznatků o vnitřní podobě, výstavbě a působení strany v letech 1945–1948. Je doplněna některými statistickými údaji a několika autentickými dokumenty.
- Václav Veber, Osudové únorové dny, NLN, Praha 2008, 432 s., 325 Kč
Únor 1948 byl nejen výsledkem dlouhodobého záměru komunistického hnutí ovládnout definitivně poslední středoevropskou demokracii, ale také výsledkem mezinárodního vývoje směřujícího tehdy ke „studené válce“. Únorové události byly proto dlouhodobě plánovány a komunisté se na ně připravovali zejména ovládnutím bezpečnostního aparátu a masových organizací. Autor, odborník na osobnost Stalina a stalinismus, podává nový pohled na události, v němž akcentuje prvořadou roli Moskvy, odkud také přišel povel k zahájení akce…
- Milan Drápala (ed.), Na ztracené vartě Západu. Antologie české protikomunistické publicistiky z let 1945–1948, Prostor, 682 s., 699 Kč
Publikace přináší výbor z novinových a časopiseckých článků osmi autorů, které přes všechny rozdílnosti spojovalo společné přesvědčení: důsledně bránit demokratické hodnoty tváří v tvář rostoucímu tlaku totalizujících sil. Jejich přesné analýzy a neuhýbavé postoje vyniknou, zvláště když si uvědomíme, že byly formulovány v době, kdy česká společnost ještě neměla bezprostřední zkušenost s „lidovědemokratickým“ zřízením a její velká část změnu poměrů dychtivě očekávala.