Období tzv. studené války bylo poznamenáno soupeřením dvou mocensko- ideologických bloků. Obě nastupující supervelmoci v jejich čele – USA s SSSR – se na Blízkém východě vymezovaly proti sobě navzájem i proti starým evropským impériím. Zdůrazňovaly právo národů na sebeurčení a připomínaly, že v regionu dosud žádný národ nekolonizovaly a kolonizovat nehodlají.
[…]




