Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: Tradiční rodina?

Aktuální číslo

Chceme ukázat smrt i radost

Chceme ukázat smrt i radost

Rozhovor s Hannou Węgrzynek nejen o vznikajícím Muzeu varšavského ghetta či sbírce fotografií, ale i o tom, jak si zachovat lidskost
Rozhovor připravil Jakub Jareš

Jak se vlastně zrodila myšlenka založit Muzeum varšavského ghetta, tedy další muzeum věnované židovským dějinám ve Varšavě? Vždyť Muzeum historie polských Židů POLIN bylo otevřeno teprve nedávno. V čem se bude muzeum ghetta – které podle vašich vlastních slov doufáte otevřít 19. dubna 2023, tedy na osmdesáté výročí povstání ve varšavském ghettu – lišit?

POLIN se věnuje celé tisícileté historii Židů v Polsku, je to primárně muzeum jejich života v zemi. K němu samozřejmě patřil i holocaust, jemuž je v Polinu věnována galerie. Muzeum varšavského ghetta se soustředí jenom na tuto etapu. Dosud vlastně žádné muzeum věnované výhradně holocaustu v Polsku není. Máme expozice v bývalých koncentračních táborech Osvětimi, Treblince a Majdanku, ale ne samostatné muzeum. I když u nás spíše než holocaust bude tématem těch 600 000 Židů, kteří žili v ghettu. Pocházeli nejen z Varšavy, ale také z jiných částí Polska i ze zahraničí, včetně Protektorátu Čechy a Morava. Ve Varšavě vytvořili Němci největší ghetto v Evropě.

...

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz