Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: Lidice žijí!

Aktuální číslo

„Jak se hraje hrdina, nevím…“

„Jak se hraje hrdina, nevím…“

Rozhovor s Ladislavem Mrkvičkou nejen o „Atentátu“
Rozhovor připravila Milena Lenderová

K natáčení Sequensova filmu Atentát z roku 1964 jsi byl přizván v době, kterou bych nazvala „dobou tvých prvních nemilostí“. Nejprve jsi odmítl složit závěrečnou zkoušku z marx-leninismu a byls podmínečně vyloučen. Jaké byly důvody toho druhého průšvihu?

Studentský majáles 1. května 1962. Vůbec se mi tam nechtělo, ale kamarádi mě přemluvili. Majáles měl úžasnou atmosféru, průvod studentů se ubíral přes Mánesův most na Malou Stranu. Idyla ale brzy skončila – do průvodu začaly najíždět tramvaje, zvonily a dělaly hrozný rámus. Vylezl jsem nahoru na tramvaj a sundal kladku. V davu bylo ale tak třicet procent estébáků a jeden z nich mě vyfotil. Na Petřín, kde se zatýkalo, jsem sice už nešel, ale stejně si mě našli. Přišli pro mě 4. května, odvedli z divadla Disk, z generálky Thyla Ulenspiegla, skoro s kordem v ruce. Šel jsem do vazby. Pak mě vyloučili ze školy a přišel povolávací rozkaz někam k Mladé Boleslavi. Než jsem narukoval, zavolal mi režisér František Laurin, že se mu podařilo dostat mě do Armádního uměleckého souboru (AUS). V plném rozsahu jsem byl rehabilitován v roce 1968 – pod rozhodnutím o rehabilitaci byl podepsán profesor Antonín Dvořák, který mě ze školy vyhodil. Natáčení Atentátu přišlo mezitím.

...

Ladislav Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze, divadlo hrál už v době gymnaziálních studií. Na DAMU se nedostal, pracoval v Avii, pak byl ošetřovatelem v pražské ZOO. Nabídky na jistě skvělou kariéru krotitele v cirkusu Bush nevyužil, protože na třetí pokus ho na DAMU přijali. V roce 1962 byl vyloučen kvůli účasti na studentském majálesu. Prvním angažmá bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče, v letech 1967–1968 hrál v Divadle Vítězného února v Hradci Králové (dnes Klicperovo divadlo), pak přešel do pražského Divadla S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). To opustil v roce 1974 z politických důvodů. O tři roky později začal působit v Divadle Na zábradlí. Od roku 1991 byl členem činohry Národního divadla. Hostoval na dalších scénách, v Divadle Komedie, v Divadle Bez zábradlí aj. Jeho filmografie obsahuje přes sto filmů, včetně televizních rolí. Spolupracuje s rozhlasem a angažuje se v dabingu (daboval například Dustina Hoffmana).

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz