Robert John W. Evans, Rudolf II. a jeho svět. Myšlení a kultura ve střední Evropě, Mladá fronta, Praha 1997
Kniha anglického historika R. J. W. Evanse uvádí čtenáře do stále přitažlivého a poutavého světa rudolfínské doby, kdy se Praha stala císařským sídelním městem, křižovatkou evropské politiky a jedním z ohnisek zrodu moderní kultury. V těchto širokých souvislostech jsou představeny všechny významné osobnosti Rudolfova uměleckého a učeného okolí. (…) Císař Rudolf přestává být v této knize podivínem na pokraji šílenství, obklopeným šarlatány, a neúspěšným panovníkem zanedbávajícím své povinnosti…
Eliška Fučíková a kolektiv, Rudolf II. a Praha. Císařský dvůr a rezidenční město jako kulturní a duchovní centrum střední Evropy, Praha – Londýn – Milán 1997
Katalog k rudolfínské výstavě, která se konala 30. května až 7. září 1997 ve Valdštejnském paláci v Praze, přináší na tři desítky odborných příspěvků od českých i zahraničních badatelů, kteří se Rudolfem II. a jeho dobou zabývali a zabývají. V centru zájmu jednotlivých příspěvků je nejen osobnost Rudolfa II., ale i jeho předchůdci, jeho vztah k Praze jako rezidenčnímu městu, k umění a sbírkám, rovněž však i situace v českých zemích, ať už z politického, náboženského či vzdělanostního hlediska.
Ivo Purš a Vladimír Karpenko (eds.), Alchymie a Rudolf II. Hledání tajemství přírody ve střední Evropě v 16. a 17. století, Ústav dějin umění AV ČR – Artefactum, Praha 2011, 1199 Kč
Populárním a zároveň dodnes tak málo pochopeným tématem, jako je alchymie v době Rudolfa II., se zabývá tato publikace. Zaměřuje se jak na aktivity, jež byly přímo podporovány císařem, tak i na ty, které se rozvíjely v širším společenském okruhu. Téma je primárně vymezeno dobou vlády Rudolfa II., avšak pro pochopení jeho kontextu poukazují texty i na vývoj alchymických bádání ve střední Evropě od počátku 16. století až do století sedmnáctého.