Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: 1945: plánování poválečného světa

Aktuální číslo

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

sedmdesát let je přibližně délka jednoho lidského života. Sedmdesát let uběhlo od konce druhé světové války. Bylo to stejných sedmdesát let, které dělily Evropu roku 1941 (tedy přibližně v době, kdy Hitler evropské státy nemilosrdně válcoval) od prusko-francouzské války? Od války, k níž se konstelace mezi evropskými mocnostmi vztahovala celou první polovinu 20. století? Těžko odpovědět. Jisté však je – a právě probíhající velkooslavy to dokazují –, že brázda, kterou vryla druhá světová válka do dějin euroamerické civilizace, je hluboká.

I proto jsme pro květnové číslo zvolili téma, jehož autoři (Jiří Ellinger, Vít Smetana, Antoine Marès, Jan Kuklík) analyzují možnosti a představy o poválečném uspořádání světa prostřednictvím států, které nacistické Německo a jeho spojence porazily na hlavu. Představy, jež byly venkoncem natolik odlišné, že rozdělily svět na několik desítek let, a vypadá to, že ani dnes nejsou všechna rizika oněch poválečných plánů zažehnána… Fenomén roku 1945 je stále živoucí. Snad uvítáte i dva další články – z pera Viléma Prečana a Macieje Ruczaje –, které jsou osobním zamyšlením nad tím, jak se druhá světová válka a její konec podepsal na osudu střední Evropy, konkrétně Československa a Polska.

Nic nepřipomíná více (marnou) snahu rekonstruovat myšlenkové procesy politických osobností jako právě vyjednávání spojenců bojujících proti Německu. Možná by se hodilo přirovnání k šachové partii, avšak symbolika černé a bílé strany by tuto metaforu udělala příliš schematickou.

Pestrý květen vám za ĎaS přeje

Iveta Coufalová

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz