Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: První republika: Útočiště pro uprchlíky?

Aktuální číslo

ďas doporučuje k tématu První republika: Útočiště pro uprchlíky?

ďas doporučuje k tématu První republika: Útočiště pro uprchlíky?

  • Alice Rühle-Gerstelová, Pražský exil Hanny Aschbachové, přeložila Iva Kratochvílová, Barrister & Principal, Brno 2000, 392 s., 295 Kč

Autorka vypráví (z části autobiografický) příběh Hanny Aschbachové, která přichází do Prahy na podzim roku 1934 jako emigrantka z hitlerovského Německa. Po svém příchodu do Prahy se vyrovnává se stejnými problémy jako ostatní emigranti: ubytování, práce, peníze, úřady. Komunistické prostředí, v němž se pohybuje, jí problémy spíš ještě přidává. Příběh končí na jaře 1936, kdy je její ilegální pobyt v republice kvůli různým stranickým tahanicím vyzrazen, a ona je nucena opustit Prahu a znovu se ilegálně vydat přes hranice, tentokrát do Rakouska.

  • Exil v Praze a Československu 1918—1938, katalog výstavy, Archiv hlavního města Prahy, Pražská edice, Praha 2005, 214 s., 112 Kč

Výstava Exil v Praze a Československu 1918—1938 se konala od 17. září 2005 do 9. ledna 2006 v Clam Gallasově paláci v Praze. Cílem autorů bylo upozornit na skutečnost, že tato země, z níž mnoho lidí muselo v minulosti uprchnout z politických důvodů, byla sama mezi oběma světovými válkami útočištěm pro mnohé pronásledované. Československo představovalo ojedinělý ostrov demokracie mezi zeměmi ovládanými totalitními či autoritářskými režimy. Cílem bylo ale i poukázat na problematiku uprchlictví obecně.

  • Bohumil Černý, Most k novému životu. Německá emigrace v ČSR v letech 1933—1939, Lidová demokracie, Praha 1967, 192 s.

Z textu na záložce knihy: „... Němci prchající před nacismem nalezli u nás nejen bezpečné útočiště, ale mohli zahájit i boj proti Hitlerovi. V Praze počalo pracovat předsednictvo německé sociální demokracie, rozvinuli svou ilegální činnost němečtí komunisté. ... Gestapo nenechávalo německé uprchlíky v ČSR v klidu a vysílalo k nám své agenty, kteří vraždili nebo organizovali únosy osob přes hranice. ... Kniha připomene dobu, kdy malá ohrožená země poskytla přátelství a domov pronásledovaným lidem, mezi nimiž byli prostí občané, významní politikové i světoznámé kulturní osobnosti.“

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz