- Petr Luňák, Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce, Libri, Praha 1997, 460 s., 195 Kč
Autor nás zasvěceně provází peripetiemi vzniku a vývoje evropské vojenské i politické integrace a nejednoduchou rolí Spojených států vůči jejich západoevropským spojencům. Logicky uspořádaný text autor okořenil i historkami ze zákulisních jednání, výkladem různých přístupů a stanovisek nejen jednotlivých evropských mocností, ale i změn, kterým podléhala americká administrativa jak při výměně demokratických a republikánských prezidentů, tak při přehodnocování své globální strategie.
- Vladimír Nálevka, Studená válka, Triton, Praha 2003, 234 s., 199 Kč
Ideové a mocenské soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem během studené války mělo globální charakter a odráželo se v mnoha neuralgických bodech či konfl iktech světového dění. Kniha je pokusem o stručné shrnutí této problematiky. Sleduje vývoj studené války od jejích začátků na přelomu let 1945—1946, přes formování sovětského bloku a vyhlášení Trumanovy doktríny, první velké krize, horkou válku v Koreji a zástupné konfl ikty v rozvojovém světě až k systémové krizi sovětské totality a následnému konci bipolarity na začátku 90. let minulého století.
- Henry Kissinger, Roky v Bílém domě, BB art, Praha 2006, 1406 s., 990 Kč
Politik a diplomat Henry Kissinger popisuje v této knize první čtyři roky (1969—1973), které strávil v Bílém domě po boku prezidenta Nixona jako jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti. Jeden z nejvlivnějších prezidentových spolupracovníků líčí v prvním díle ságy o americké vrcholné politice 60. a 70. let mimořádné události té doby — svou tajnou cestu do Číny, indicko-pákistánskou válku a historické summity v Pekingu a Moskvě —, které ovlivnily svět a připravily cestu pro revoluční změny na konci let osmdesátých.