Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: Češi na palubě

Aktuální číslo

méně výstav, více umění...

méně výstav, více umění...

  • Šumava

Tajemství, nostalgie, příběhy — to je podtitul výstavy, která na více než 600 čtverečných metrech představuje přírodu, historii i život lidí svérázného horského regionu na česko-německém pomezí, zejména na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Autoři využili převážně sbírky NZM, především jeho jihočeské pobočky (Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství) na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Národní zemědělské muzeum Praha, www.nzm.cz, do 17. 11. 2007.

  • Znak Malá Skála

Historie výrobního družstva Znak sahá do roku 1925, kdy Alois Louda založil v Železném Brodě firmu zabývající se produkcí smaltovaných odznaků. Po roce 1989 se stěžejním výrobním programem Znaku Malá Skála stala výroba medailí, řádů a vyznamenání, insignií, odznaků, upomínkových a propagačních předmětů, ale i bižuterie. Výstava nabízí průřez výrobou od 60. let 20. století po současnost (medaile, vojenská a policejní vyznamenání a odznaky, insignie, repliky řádů a vyznamenání). Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, www.msb-jablonec.cz, do 15. 4. 2007.

  • Bimba

Osudy "zapomenutého" kreslíře a malíře Bohumila Konečného, dvorního ilustrátora knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky a autora mnoha časopiseckých obálek, představuje výstava v Plzni, tedy ve městě, kde se Konečný narodil a žil. Jeho kreslířská technika se uplatnila nejen v akčních dynamických ilustracích dobrodružných příběhů, ale i v reklamě. Velmi silně jeho tvorbu ovlivnilo setkání s malířem Zdeňkem Burianem. Osudovou se pro jeho kariéru stala spolupráce s P. Sadeckým, který emigroval i s ukradenými Konečného ilustracemi na Západ. Západočeské muzeum v Plzni, www.zcm.cz, do 29. 4. 2007.

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz