- Josef Kunský, Čeští cestovatelé I.—II., Orbis 1961.
Klíčová publikace českého geografa Josefa Kunského patří dodnes k základním dílům české cestovatelské literatury. Jedná se o více jak devět set stran věnovaných našim cestovatelům již od raného středověku až do Kunského současnosti. Stále čtivá kniha, i když jistě již mnohdy překonaná, představuje nejen slavné osobnosti, ale i dávno zapomenutá jména mužů a žen, kteří kupodivu opravdu pronikli "z Čech až na konec světa". Knihy jsou obohaceny rozsáhlými citacemi z deníků či dopisů, cenné jsou také dobové rytiny a fotografie.
- Ronald Watkins, Neznámá moře. Jak Vasco da Gama otevřel cestu na Východ, BB/art 2006, 326 s., 229 Kč.
V 15. století, v první významné etapě námořních objevů, se svět za hranicemi Evropy pomalu vynořuje z šera mýtů a legend. Dodnes nesou významné orientační body, pobřežní čáry a mořské proudy po celém světě jména portugalských mořeplavců. Vrcholem jejich snažení byl da Gamův objev mořské cesty do Indie. Ronald Watkins, jemuž se podařilo z dobových lodních deníků a dokumentů tyto cesty zrekonstruovat, zachycuje i nejvzdálenější cíle portugalských mořeplavců a seznamuje čtenáře s novátorskými technologiemi a změnami.
- Jiří Martínek — Miloslav Martínek, KDO BYL KDO — světoví cestovatelé a mořeplavci, Libri 2003, 552 s., 580 Kč.
Autoři svazku KDO BYL KDO — naši cestovatelé a geografové předkládají čtenářům další knihu podobného zaměření. Esejistickou formou sepsaná encyklopedie je zasvěcena nejvýznamnějším postavám evropským i mimoevropským, které přispěly k poznání okolního světa a mapování všech bílých míst včetně námořních cest mezi kontinenty. Kniha je opatřena delší úvodní studií o vývoji poznávání světa a text provázejí portrétní ilustrace a názorné mapky.