ať se nám to líbí, nebo ne, z dějinných příběhů se toho jednoznačně dozvídáme více o mužích než o ženách. Pokud bychom k tomuto konstatování vztáhli i „okřídlené“ a všeobecně přijímané heslo, že dějiny píšou vítězové, jistě by se strhla horečnatá diskuse. Ale nebojte se, nebude zda následovat bojovný sloupek, který by si předsevzal snášet důkazy k tomuto jednoznačnému zjištění. Ráda bych vás ovšem upozornila na seriál, který v tomto čísle začínáme hned dvěma články.
Série textů o ženách v koloniální Americe demonstruje onu složitost hledání ženské části historie a autentických pramenů k nim prostřednictvím sousloví „skryté dějiny“. Při výzkumu a přípravě studií do vědeckých časopisů i do článků pro ďasovský seriál autorský kolektiv využívá nejnovějších poznatků mezi oborových bádání i metodologických přístupů – historické antropologie, kulturních dějin či dějin výtvarné ho umění.
Druhá část tohoto čísla je shodou okolností složena z nemála textů, které reflektují různé příběhy mužů, a to nikoliv pouze biograficky, nýbrž jako součást příběhu států, mýtů i propagandy.
Snad si tedy každý v tomto letním vydání najde svůj díl inspirace. A nejlépe napříč všemi světy.
Pěkné léto s ĎaSem vám za redakci přeje Iveta Coufalová