Peter Ackroyd, Londýn: biografie, přeložila Milena Nyklová-Veselá, BB art, Praha 2002, 728 s., 590Kč Nejedná se o další dějiny Londýna, ale jeho biografii, v níž je propojena minulost, ztrácející se v mlhách a dohadech, s přítomností. Nejenže tak Ackroyd zároveň prochází různými časovými vrstvami, ale snaží se objevit ten pravý Londýn, který je tak rozmanitý a neuchopitelný, a přece v něm zjišťuje něco, co je snad neviditelné, ale trvale zabudované do jeho charakteru. Je to svět sám pro sebe, který má vlastní zákony a podoby, a ty se promítají do hlíny, do kamene, do staveb, do řeky, do vnější podoby města, do všech kronik, dekretů, básní, příběhů...
Ladislav Nagy, Londýn stejný a jiný, Arbor Vitae, Praha 2006, 84 s., 185Kč Kniha předkládá čtenáři několik esejů, které se věnují výraznému fenoménu britské prózy posledních let: knihám zachycujícím proměny Londýna. Některé z těchto románů nabízejí čtenáři mystifikační historii, jiné se vracejí do 19. století, které – jak se ukazuje – má k přítomnosti mnohem blíže, než jsme chtěli věřit, a ještě jiné zachycují Londýn v jeho multikulturní podobě, jíž se ostatně tak rád pyšní. Mezi autory, kterým se eseje v knize věnují, najde čtenář i u nás známé osobnosti, jako jsou Peter Ackroyd, Martin Amis, Alan Moore, Zadie Smithová či Graham Swift.
Stephen Inwood, Historie Londýna, přeložil Miloš Calda, BB art, Praha 2003, 990 s., 690Kč Inwoodova historická práce má široký záběr. Její autor se neomezuje jen na politické a ekonomické faktory, ale ve své živě napsané práci přibližuje i lidský rozměr dějin Londýna, jeho sociální a etnickou různorodost. Nezapomíná ani na minulé a současné problémy. Po Inwoodově Historii Londýna jistě sáhnou i zvídavější návštěvníci britské metropole, kteří by chtěli hlouběji pochopit její jedinečný charakter. Autor sleduje jedinečný rozmach metropole, odhaluje historické vrstvy, které jsou v urbanistickém rozvržení Londýna i v mnoha jeho památkách dosud patrné.