Další příležitost zapojit studenty středních škol do intenzivního studia naší nedávné minulosti připravil již vícekráte zmiňovaný projekt Příběhy bezpráví, ve spolupráci s týdeníkem Respekt. Jde o každoroční literární soutěž, tentokráte na téma: Znárodněno. Jednotlivci i skupina mají napsat esej, reportáž či uskutečnit rozhovor na uvedené téma. Uzávěrka soutěže je 6. února 2009, více informací na adrese www.jedensvetnaskolach.cz. (rub)
Elekronická knihovna Gutenberg je jistě čtenářům DaS známa. Je pravda, že ne každému vyhovuje čtení knih v počítači, ale to už s sebou přinesla doba, papírové knihy z trhu jistě nevytlačí. Zajímavé je občas projít katalogem; možností počíst si v rodném jazyce zrovna moc není. Zalistovali bychom si v Čapkově R. U. R, v knihách o esperantu Františka Vladimíra Lorence a nakonec bychom se mohli nechat uvést do křesťanských ctností Peregrinem Obdržálkem, jak o nich psal na konci 19. století. Je to dokonce méně knih nežli v aztéckém jazyce nahuatl či ve staré mayštině. Dnes je na Gutenbergu samotném okolo 25 000 knih, ke stotisíci jich je na dalších partnerských webech. (lic)
Více než deset hodin originálních nahrávek z let 1968—1969 obsahuje CD Srpen 1968 vydané u příležitosti čtyřicetiletého výročí srpnové okupace 1968 vydavatelstvím Radioservis. Autor projektu Marek Janáč ve spolupráci s historikem Oldřichem Tůmou na CD shromáždili unikátní zvukové nahrávky, mimo jiné střelbu sovětských vojáků u budovy Československého rozhlasu, záznam slavného hokejového utkání mezi ČSSR a SSSR na MS ve Stockholmu v březnu 1969 či rozhovor s popáleným Janem Palachem. (ivc)