Zatímco revue Souvislosti (4/2005) byla svou tematickou částí zaměřena kulturněantropologicky, protože v centru pozornosti se ocitl strom (ve starověké Mezopotámii, Syropalestině a Egyptě, v indické tradici, v severské kosmologii a antropologii), Souvislosti (1/2006) jsou spíše literární: téma Gao Xingjian, čínský spisovatel od roku 1988 žijící ve Francii a nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2000. A protože sovy nejsou jen tím, čím se zdají, nad rozhovorem s britským prozaikem Jimem Cracem Imaginární kontinenty se můžeme očima bývalého novináře zahledět na dnešní uspěchaný svět, na izolování se od literárního světa a kouzlo krajiny, ale také na dvoufázový proces psaní a "vyřízenou Ameriku". (ivc)
Problematice exilu, jeho psychologickým aspektům a vztahu exulantů k domovu věnuje pozornost český exilový časopis Nový Polygon (č. 2, duben 2006). Součástí příspěvků je studie psycholožky Šárky Alföldy, která v rámci rigorózní práce na Filozofické fakultě UK v Praze provedla výzkum na dané téma. Exil, logicky členěný do třech zásadních časových "vln" (1948, 1968 a 70.—80. léta minulého století), zkoumá převážně ve vztahu dotčených k traumatu ze ztráty domova, uvržení do náročných životních situací a nutnosti adaptace na nové podmínky i k problematickému návratu "domů". (lic)
V kulturním týdeníku A2 (15/2006) recenzoval Petr Zídek paměti historika Jaroslava Mezníka Můj život za vlády komunistů (1948—1989). Recenzent se mimo jiné dotkl ožehavé otázky, proč čeští historici příliš nezveřejňují své memoáry. (fk)
Nejnovější Acta oeconomica Pragensia (3/2005, ročník 13) s podtitulem K hospodářským dějinám 20. století se soustředí nejen na československé hospodářské dějiny (koncepce budoucí hospodářské a sociální politiky v českoslovesnkém odboji za druhé světové války), ale také na britské, americké a německé a dějiny meziválečné i poválečné (německé hospodářství za velké hospodářské krize, sir Oswald Mosley a British Union of Fascists, New Deal a jeho historické a myšlenkové pozadí). (ivc)
Rozhovor Miroslava Balaštíka s klasikem české poezie, básníkem a učitelem češtiny na biskupském gymnáziu v Brně Vítem Slívou přineslo březnové číslo časopisu Host. (be)
Nový Kuděj (1/2006), tentokrát již ve svém tradičním rozsahu nabízí první část studie Martina Nejedlého o středověkých vílách a imaginaci lidské touhy s podtitulem "K sociálním a politickým aspektům féerických příběhů 12.—14. století". Na dvě části byla také rozdělena studie rakouského historika Petera Urbanitsche o dynastickém mýtu habsburské monarchie s názvem "Mýtus pluralismu a realita nacionalismu". Ujít by vám rovněž neměla rubrika Knihy, které změnily českou historiografii?, na mušce se tentokrát ocitla Tvář baroka Zdeňka Kalisty. (ivc)