Dějiny a současnost

Rychlé odkazy

téma: Československo před 100 lety

Aktuální číslo

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

horké léto předznamenalo horký podzim – alespoň co se vyvrcholení připomínek sta let od vzniku československého státu týče. Osmičková výročí tento rok zaplnila veřejný prostor nebývalou intenzitou. Připomínání skutečnosti, že již sto let máme republiku, v reklamních spotech na jakési elektronické zboží jen asi málokoho přiměje k přemýšlení, zda je to skutečně tak. Nad stránkami ĎaSu by to ale mělo být jiné.

V předkládaném tematickém bloku, který jsme sestavili z vybraných příspěvků z chystané publikace Republika československá 1918–1938, kterou uspořádali historičky a historici z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR s mezinárodním autorským kolektivem, se autoři věnují jevům, s nimiž se stát, který vznikl z habsburské monarchie, vypořádával. A tyto problémy se kupodivu od těch dnešních příliš nelišily. Tehdy se sice Evropa vzpamatovávala z války a nový stát netvořily pouze české země, ale migrace, sociální politika, obavy z kriminality či průmyslový gigant byly rovněž součástí všedního dne…

Téma jsme uvodili ohlédnutím, jak na první republiku pohlížely osobnosti československého veřejného života před padesáti lety na jaře 1968, tedy v době, kdy se opět o tomto dějinném úseku dějin smělo svobodně diskutovat.

A protože je po letní pauze, přinášíme i novinku – strip Anachronismy ACh, který bude v tištěné i elektronické podobě (hlavně na facebookovém profilu, kde jste možná již 21. srpna zaznamenali úvodní díl) glosovat ústy Anny Chronné témata, která stojí na pomezí dějin a současnosti.

Léto je sice už pryč, ale plány, naděje a očekávání snad zůstávají.

Vydařený podzim

vám za ĎaS přeje

Iveta Coufalová

Kontakt

Dějiny a současnost

Náprstkova 272/10
110 00 Praha 1

Kontakty

E-mail
das@nln.cz

Návštěva redakce

po dohodě
das@nln.cz